Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus kutsub 14.-23.09 seenemaailma avastama!

14.-23. septembril on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud igasügisene seenenäitus. Väljapanekul on eksponeeritud tänavuse aasta seenesaak, mille hulgas on lisaks söödavatele seentele ka mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

„Seenenäitus toimub küll igal sügisel, kuid on alati erinevat nägu, käesoleva seeneaasta nägu,“ ütleb loodusmuuseumi seenenäituse kuraator Marja-Liisa Kämärä. „Näituse eesmärgiks on tutvustada seeneriigi rikkalikkust ning rõhutada olulisi eristamistunnuseid – ohtlikud seened ei hoiata enda eest ei kindla värvuse, halva lõhna ega kibeda maitsega ning ussitadagi võivad nad samamoodi kui ohutud seeneliigid,“ seletab Kämärä.


Lisaks mitmekesisusele ja eristamistunnustele saab Eesti Loodusmuuseumi tänavusel seenenäitusel veidi lähemalt uurida ka seda, millist väärtust peale söödavuse erinevad seeneliigid kannavad. Eraldi tähelepanu all on ka 2018. aasta seen tuletael.

Seene-küsimustele annavad vastuseid konsultandid, kelle leiab näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kui külastajal on aga soov anda panus hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, siis võtke oma seeneleiud ühes ning põnevamad pannakse näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja.
Kõik külastajad on oodatud näitusele kaasa võtma oma määramist vajavad seened. Levinumad „veaohtlikud“ liigid määratakse kohapeal kohe ära, keerulisemate puhul mis vajavad süvenemist tuleb varuda kannatust vastuste kätte saamisel.

Näituse raames toimuvad ka mitmed eriüritused:
Nädalavahetuse seeneringkäigud – 15., 16., 22. ja 23. septembril kell 11, 13 ja 15 toimuvad seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustavad seenespetsialistid.
Seikluslik seenejaht – Laupäeviti ja pühapäeviti, 15., 16., 22. ja 23. septembril, kell 11 ja 13 toimub väikesele näitusekülastajatele lustakas seenejaht.
Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
Seeneloengud – 20. septembril kell 18 on kõik huvilised oodatud eestikeelsele loengule, kus seeneteemasid ja tänavust väljapanekut tutvustab näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä. 14. ja 21. septembril kell 18 peab venekeelse loengu bioloog Jekaterina Pesotski (venekeelsele loengule tuleb soetada pilet eelmüügist!).

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 14.-23. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

      

      

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here