Koduhani teeb koerale ära!

Valvekoertest on kõik juba kuulnud. Koer on inimese parim sõber ning parim kaaslane. Lisaks on nad tugeva kaitse- ning karjainstinktiga. Üks vanemaid koduloomi. Kuid, kas koerale on ka samaväärset alternatiivi?

Miks mitte valvehani! Valvehanesid kasutati kaitsmise eesmärgil juba Vana-Roomas. Tänapäeval kasutatakse hanesid kaitsmise eesmärgil põhiliselt taludes, kus on ka teisi kodulinde. Neid kasutatakse edukalt näiteks kodukanade kaitsmisel. Valvehani peletab väga hästi kiskjaid ning röövlinde.

Parimateks valvuriteks sobivad suurema kasvu ning valjema häälega hanetõud nagu näiteks Aafrika ja Hiina hani. Kuid hästi sobivad ka teised hanetõud.

Haned on ideaalsed valvurid tänu oma teravale nägemisele ning suurepärasele kuulmisele. Põhirelvaks on neil ülbe hoiak ning suhtumine vaenlaste vastu. Nad jooksevad harva ohu eest ära,  pigem astuvad ohule hoopis vapralt vastu. Kui näiteks kanad jooksevad päeval kiskja eest ära, siis pimedas nad  jäävad koha peal paigale ning ei liiguta ennast. Pimedas hani jällegi  ründab otsustavalt sissetungijaid.

Hanesid kasutatakse edukalt igal pool maailmas. Näiteks viskitootja Ballantines on kasutanud hanesid oma viskiladudes valvuritena juba aastaid. Hiina politsei kasutab samamoodi neid oma politseihoonete ümbruses. Haned valvavad neid hooneid selle eest, et keegi ei tuleks sealt konfiskeeritud kaupa varastama. Ohu korral tõstavad kisa ning toovad esile erilist sisisevat häälitsust.

Miks oleks hane kasulik pidada? Järgnevalt toon välja mõned plussid:

  • Teda on odav pidada. Toitu otsides kõnnivad nad niitudel ja põldudel, toitudes rohust, marjadest, põllule varisenud viljateradest.
  • Aitavad rohimisel, söövad hea meelega umbrohtu.
  • Erinevalt koerast ei ole neid nii kerge võõral meelitada. Koerale võib sissetungija lihatüki visata ja tähelepanu ongi hajunud, kuid hani juba naljalt selle õnge ei lähe.
  • Hanedel võib vabalt lasta taluõuel ringi joosta. Nad on väga territoriaalsed linnud ja nad ei lähe kuhugi metsa hulkuma, vaid püsivad talumaja lähedal.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here