Lillefestival küll, aga Õunafestivalist oled kuulnud?

Kõik teavad lillefestivali, aga kes on kuulnud Õunafestivalist? Ega minagi polnud varem kuulnud enne kui Facebookis keegi jagas. Tundus täitsa huvitav, sellepärast otsustasingi, et lähen kohale ja vaatan üle, mida see festival endast kujutab. Kuna fotograaf ei saanud ise tulla, anti mulle fotokaamera ja sooviti edu ja julgust! Julgestuseks võtsin kaasa kaks sõbrannat ning kohale sõitsime muidugi mitte millegi muuga kui rongiga, sest kõik teavad, et kiisud sõitsid Türile, sõitsid külla Jürile. Türis ühtegi Jüri me ei näinud, aga see-eest palju toredaid ja rõõmsaid inimesi. Birgitit nägime ka, jah, just, Birgit Õigemeelt!

Õunafestival on rohkem kui lihtsalt festival!

Õunafestivali ei peeta niisama, vaid õun on Türi valla sümbol. Türi vald tähistab igal aastal 23. oktoobril valla sünnipäeva. Oktoobri esimesel laupäeval juhatab sünnipäevakuu kava sisse Türi valla elanike ja külaliste rõõmuks korraldatav Türi Õunafestival. Kui me kohale jõudsime, siis festival juba kogus hoogu. Inimesed sagisid ning tutvusid laadakaupmeeste poolt pakutavate toodetega. Põhirõhk oli õunte müügil, kuid müüdi ka õunaistikuid, pirniistikuid, mett, sooje riideid ja muud nänni. Pakuti kodukootud õunakooke, mis maitsesid tõeliselt hästi. Ostsime kohe mitu erinevat ja lasime heal maitsta. Kohviku müügitulu läks aga Murumoori mängupargi toetuseks. Niisiis, maiustused meile, mängupark lastele!

Kultuurimajas sees toimus Rebase talu õunanäitus, kus oli väljas 61 erinevat sorti suve-, sügis- ja talveõunu, neist 20 degusteerimiseks. Minu jaoks oli see tõsine üllatus, sest ma ei mäletanud, et neid nii palju oleks olnud. Vaatasime neid ja proovisin meenutada, millised sordid vanaema juures kunagi kasvasid. Mõni tuli isegi meelde, klassikaks ikka valge klaar, mis vist ei puudunud kellegi aiast. Vähe sellest, et õunu sai maitsta, oli Kaia Iva valmistanud kodus degusteerimiseks 27 õunamoosi. Kõik purgid oli üksteise kõrval ning rahvas muudkui maitses. Laualt võis võtta ka flaieri, kus oli kirjas õunamoosi retseptid. Ega moosi tegemine iseenesest keeruline pole. Kaia Iva ütles, et õunu moosiks tehes ei peagi neid tükeldama ega koorima. Vaja on eemaldada südamikud, keeta pehmeks ja purustada saumikseriga. Siis lisada suhkur ja keeta paar minutit.

Kuna retseptid pannakse ka kodulehele, siis saavad inimesed kodus järgi proovida! Õunanäituse kõrval oli aga fotonäitus varasemate aastate festivalist. Tuleb välja, et Õunafestivali on peetud juba kuuendat aastat. Väga vahva!

Aga kes on parimad?

Päeva oodatuim üritus oli kindlasti konkurss. Kategooriaid oli neli ning osa võttis 35 inimest. Valiti parim mahlameister, parim õunahoidis, parim õunavein ning muidugi, parim õunakook. Žürii maitses, vaagis ning tegi omad otsused. Trummipõrin ja tulemused on teada –  parim mahlameister aastal 2016 on Reet Länkur, parimad õunahoidised keetis Valli järve, parima õunaveini oli valmistanud Liia Kanne ning parim õunakook oli Valli Järve purukattega õunakook. Palju õnne võitjatele! Siis pandi aga kõik tooted välja ning külastajad said maitsta võitjate kui ka teiste osalejate omasid. Maitsesime ka meie ning omavahel kuulutasime oma võitjad.

Türi on iseenesest armas linn koos oma armsate inimeste ja kohakestega. Seiklesime seal ka natuke ringi, kiikasime sisse martsipani poodi ning sõime Kadri Tares. Meie sõbranna nimi oli ka Kadri! Küsisime, et miks varem pole öelnud meile, et tal enda tare Türil, aga see olevat olnud saladus. Enam mitte, aga kõhu saime korralikult täis seal igatahes. Aitäh, Kadri Tare! Igatahes oli jälle üks vahva päev ja vahva üritus. Võis pealinna poole hakata tagasi liikuma. Aitäh, Türi!

Jälgige meie tegemisi ning vaata pilte Facebookis!

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here