Meisterdasin ühe vahva linnumaja

Ega ma suur ehitaja ei ole, kuid sellegipoolest mõtlesin, et ehitan lindudele talveks ühe vahva linnumaja. Tahavad nemadki ju kohta, kus oleks tuule eest kaitstud ning midagi hamba allagi. Hakkasin siis kodus ringi vaatama ja leidsin erinevaid puitmaterjali jääke. Pidasin endaga väheke aru, et kas nendest saab midagi valmis teha või mitte. Küllap ikka saab, mõtlesin endamisi ning asusin tegudele. Vanast veinikasti jääkidest leidsin ka ideaalse ukseava lindudele. Kujutlus võttis peas juba ilmet, aga tegelikult polnud veel aimugi, kuidas täpselt tegema hakkan. Nagu ikka, jooksvalt vaatab!

Niisiis, ehitusmaterjal oli olemas. Köögikapist kookisin välja sae, haamri, liivapaberi ja kaks karpi kruve. Ühes karbis ühesugused, teises mitmesugused. Kuna akutrelli polnud, siis kasutasin kruvikeerajat, millel saab kasutada erinevaid otsikuid. Muidugi, kindlasti ka mõõdulint ja pastakas. Harilikud pliiatsid olid kõik kuhugi ära kadunud, ei tea mis nendega juhtunud on.

Esimesel pildil on siis eelnimetatud tööriistad. Teisel pildil on materjalid, mis leidsin. Materjalidest nii palju, et mul oli 2 höövelprussi juppi, 4 pikemat sisevoodrilauda ning 5 lühikest lauda. Lisaks kaks veinikasti kaant ning see detail, kus on palju ringe, seda kasutasin siis ukseavana. Paras kompott!

Linnumaja ehitamine võib alata!

Hakkasin siis pihta, aga ilma muusikata ei saa midagi teha. Panin taustaks kohe, juba mõttevaasis teadsin, mida tahan, käima Ronnie James Dio palad! Ühe veinikasti kaane võtsin põhjaks, teine läks nn vahekatuseks. Höövelprussist lõikasin 4 tala, kõrgus oli alguses 35 cm, hiljem lõikasin lühemaks. Kinnitasin need naeltega põhja külge. Tugevduseks lõikasin höövelprussist veel kaks detaili pikema külje talade vahele. Siis ka lihtsam kruve kinnitada kuhugi.

Pikema külje seinteks võtsin ette sisevoodrilauad. Lõikasin neid kuus 35 cm pikkust tükki ning panin omavahel kokku. Kruvidega kinnitasin nad talade külge. Lühematesse külgedesse lõikasin tavalistest laudadest umbes 23 cm jupid. Ühte külge tuli siis ukseava ja teise toidupanemise ava. See pool, kust linnud hakkavad sisse lendama, seal on kaks lauda, ja tagumine toidupanemise pool, sinna jätsin luugiava.

Olete kindlasti vahepeal tähelepannud, et detailid on erinevate kruvide või naeltega kinni löödud? Sellepärast, et need sisevoodrilauad on niivõrd õrnad, et paksemad kruvid tegid laua katki, ning poodi ma ei eraldi ei läinud ostma, kasutasin neid variante, mis oli, nagu segasummasuvila. Mul tuleb segasummalinnumaja. Kusjuures, uksehinge luugile eemaldasin sahvri ukselt 🙂 Vaja oleks võib-olla ka väikest haaki, aga selle monteerin hiljem külge.

A kust linnud sisse saavad ning kuidas katuse lahendan?

Et seda lindude ukseava teha, siis saagisin ülemise laua keskele ava, aga sellises mõõdus, et saaks selle ringi sinna külge kruvide, seal just palju ruumi ei olnud. Kui oleks olnud tikksaaks, siis oleks asi palju lihtsam olnud, aga mida pole, seda pole.

Kui karp oli valmis, siis peale lõin teise veinikasti kaase. Probleem tekkis nüüd ikka, seinad laiendasid külgi ning veinikaas polnud enam piisavas mõõdus, kogu karbi katmisel. Lahedasin probleemi sellega, et lõikasin kaane teise mõõtu, panin risti peale ning tagapoole jäänud ava katsin sisevoodrilaudadega. Seda näete pildilt, kus on toidupanemise luuk. Ma ju ütlesin, et segasummalinnumaja!

Nüüd – katus! Mingi imelik kiiks oli, et linnumajal peab olema kindlasti kaldega katus, kohe kindlasti peab. Aga kuidas seda teha? Polnud õrna aimugi alguses, proovisin nii ja proovisin naa. Ühtegi ehituspoodi läheduses ka polnud. Sisevoodulaudadest ikka ja jälle, kuus 35 cm juppi, omavahel liimiga kokku.

Aga kuidas panna kaldesse? Selleks kasutasin tappseotist. Ühele detailile avad, teisele tapid ning panin omavahel läbi. Nagu sõrmed omavahel. Paras nikerdamine oli, sest sisevoodrilaud on suhteliselt õrn ning et mitte tappe ära lõhkuda, pidi saega eriti peenelt saagima. Saag muidugi oli jämeda teraga, ühe tapi lõhkusin ära sellepärast, et liiga jõuliselt hakkasin saagima. Muid variante ka kahjuks polnud, aga mis seal ikka, sain hakkama. Kalle oli olemas ning maja külge kinnitasin selle kruvidega katuse alumistest servadest ehk siis katusest risti läbi maja külge. Töötas küll!

Viimistluse osas peab rehnutit pidama!

Põhimõtteliselt valmis ta oligi, jääb veel viimistleda, aga seda mõni teine kord. Pole veel mõelnud, et mis värvi kasutada ning kindlasti peaks mingi kaitsega ka üle tõmbama. Hetkel seisab see elutoa nurgas, sest lõpetasin nii hilja, et rõdul midagi ei näinud. Mõni päev kinnitan selle rõdule kuidagi kui viimistletud ning aega saab. Küll ka sellest pildid panen kui lõpptulemus valmis on!

Aga kust ma selle idee võtsin üldse? Sattusin kuidagi Facebookis Eesti lapsed lehele ja seal nägin, et otsitakse kõige linnusõbralikumat klassi. Väga tore ettevõtmine. Kohe tuli meelde põhikool ja tööõpetus klass. Seal me linnumaja ei teinud, ma tegin mahagonist prillitoosi hoopis. AGA lapsed võiksid näiteks tööõpetustunnis teha linnumaju ja siis kas koju viia või kooli territooriumil üles selle panna ning neid vahepeal söötmas käia!

Muidugi, võite ka kodus valmistada ühe vahva linnumaja või siis mitu. Tehke pilti, saatke mulle! Panen meistriteostest pildid Facebooki 🙂

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here