Mesi on eestlaste arvates tervislik ja väärt kraam. 7 meefakti

Küsitluse põhjal on selgunud, et 95% Eesti täisealistest elanikest tarvitavad vähemalt korra aastas mett. Mesi on maitsev kui ka tervislik arvavad enamikud meist, vähemalt need kes on küsitluse protsendi hulka arvatud. Ka meie tervisetargad soovitavad inimestel aastas tarbida lausa uskumatu koguse mett – 5 kilogrammi!

Mesilased on usinad ja organiseeritud putukad kellede töö tulemusel valmib üks ebaharilikum ja siiani salapäraseim looduse kingitus, mida inimkond on aastatuhandeid tarvitanud- mesi. Mees sisalduvad peaaegu kõik Mendelejevi tabeli elemendid, mis moodustavad omavahel rohkem kui 200 eri ühendit.

Kas teadsid?

1. Mesilased on mett valmistanud ligi 150 miljonit aastat. Valenciast leitud koopamaalingul korjab mesitarust mett androgüünne inimkuju – maalingu vanuseks arvatakse ligi 15 000 aastat.

2. Mesilane korjab mett vaid väikese osa oma elust. Pesast välja korjele lendavad ainult kõige vanemad ja kogenumad mesilased.

3. Meemesilane, kes kaalub 90–100 mg, on tugev ja töökas: korraga toob ta tarru kuni 50 mg nektarit. Peaaegu poole oma kehakaalust, ja seda lennates!

4. Ilusa ilmaga on meemesilased alati ametis. Et oma meepauna täis saada, peab mesilane külastama umbes tuhandet õit. Päevast-päeva teeb ta umbes 10 niisugust väljalendu. Et toota üks kilogramm mett, on tarvis 60 000 mesilase päevatööd.

5. Mesi on suurepärane ravim unetuse vastu. Lisaks C-vitamiinile sisaldab mesi ka närvisüsteemi tugevdavaid vitamiine b1, b2, niatsiin ja b6. Lisa õhtul enne magamaminekut klaasitäiele veele 2 teelusikatäit mett, sega, kuni mesi on sulanud, ja tarvita jook ära.

6. Õietolm ja suir on maagilise mõjuga ained. Nad tugevdavad veresooni, vähendavad veres kolesterooli, pidurdavad kurgus ja sooltes mikroobide kasvu, korrastavad hormonaalsüsteemi, mõjuvad tervistavalt depressiooni korral ja lisavad elule aastaid.

7. Mesi võib olla ka loomse päritoluga. Enamik meest (sealhulgas puudelt kogutud meest) on õiemesi ning ka enamik lehemeest on taimse päritoluga. Õitevaesel ajal võivad mesilased valmistada mett ka kuumade ilmadega lehtede ja okaste pinnale erituvast „kastest” või putukate eritistest.

Söögem mett, sest mees sisalduvad Mendelejevi tabeli elemendid hoiavad meid viiruste ja külmetuste eest!

 

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here