Millised aiatööd vajavad enne talve tulekut tegemist?

Vaatame üle millised sügisesed aiatööd vajavad tegemist ning kust omale kõik töödeks vajalikud vahendid leida. Sügisesteks tegevusteks on puulehtede riisumine, viimane peenarde rohimine ja mulla kobestus ning hilissügisesed sibullillede istutustööd. Samuti vilja- ja ilupuude kaitsemine talvekülma, metsloomade, näriliste ja lumest peegelduva päikesepõletuse eest.

Vajaminevad aiatööriistad ja tööriided on mugav soetada kõigile eraaia omanikele suunatud ostukeskkonnast www.aednik24.ee. Sealsest e-poest leiavad vajalikke ideid ja kaupu ka need, kellel on soov oma kortermaja rõdul rohelust luua, aknalaudadel ilu- või maitsetaimi kasvatada või floristikaga tegeleda. Meeldiv on leida aednik24.ee blogi, milles jagatakse oma ala spetsialistide poolt aastate jooksul kogutud soovitusi, näpunäiteid ja nippe taimede kasvatamisest ja hooldamisest, aia loomisest ja kodu kujundamisest. Tarkuseterade hulgast leiab ka inspireerivaid ja meeliköitvaid ideid maailma aiandusest. Leia meie tööriietuse soovitused:

Vaata koguvalikut kindaid SIIT ja jalanõusid SIIT 

Riisumine ja muru

Lehtede riisumist jätkub kogu sügiskuude jooksul. Kõiki lehti pole tarvidust lehekottidesse paigutada, sest lehed on väärtuslikud, kõdunedes väetavad nad peenarde mulda. Kaeva osad lehed peenramaa mulla sisse ja komposteeri eraldi kompostikastis. Selleks ei sobi vaid aeglaselt kõdunevad tammelehed. Murult on mugav lehti koguda ka niidukiga , lastes peenestatud rohu- ja lehepudil paiskuda murule, mis on heaks orgaaniliseks väetiseks. Lisaks võib lehti kasutada ka talvekatteks külmaõrnadele taimedele. Muru on õige niita u 4-5 cm kõrguseks, et lumevaiba saabumisel oleks tal piisavalt võimalust hingata.

Aiatööriistad ja tehnika leiab Aednik24.ee lehelt SIIT

Tegevused peenardega

Köögiviljapeenardest tuleb ära rohida viimased umbrohud ning seejärel muld ümber kaevata. Vali aeg kui muld ei ole väga märg. Anna mullale lisa orgaanilise väetise näol. Kaeva ümber ka kompostikast ning kui mass on juba kõdunenud, siis lisa peenrale.

Lillepeenardesse istutatakse sibullilled, milleks on krookused, nartsissid, hüatsindid, tulbid, iirised. Roosid lõigatakse talveks tagasi, jättes alles 30-40 cm kõrgused võrsed. Kui maapind on juba kergelt külmunud, kuhjatakse rooside ümber vähemalt 20 cm kõrguse mulla- või turbahunniku. Hiljem, vahetult peale püsivate külmades tulekut, kaetakse nad õhuliselt kuuseokste või talvekangaga. Terav labidas on hea abimees nii peenarde kui ka muruääre servamisel. Külmema aja istutusteks sobivad hästi kanarbik, eerika, padipõõsas ja hõbepael. Miks mitte panna rõdukasti ka okaspuu- või mustikaoksi ja sammalt!

Marjapõõsad ja viljapuud vajavad kaitset

Talvele vastu seatakse ka vilja- ning ilupuud. Talveloori ja pakasekaitsekanga peale panekuni on veel aega, kuid enne maa külmumist tasub puude ümber paika panna tugikepid, mille peale on hiljem mugav kangas paigaldada. Talveloor või pakasekaitsekangas asetatakse külmaõrnadele taimedele peale siis, kui maa on külmunud ja miinuskraade püsivalt 10-15. Varjutuskangas pannakse okaspuudele päikesepõletuse kaitseks peale kas enne lume tulekut (sest kui lumi on peal, ei saa varjutuskangast enam paigaldada) või siis lumeta talve puhul jaanuari teises pooles.

Metsloomade ja näriliste eest kaitseks paigaldatakse tüvekaitsmed või kaitsevõrgud. Tüvekaitsmed kaitsevad puutüvesid ka varakevadise terava päikese eest. Noore puu võrseid võib pritsida ka Plantskyddiga, mis on 100% looduslik toode, kuid mille lõhn on metsloomade jaoks äärmiselt ebameeldiv. Kuna talvekatete alune on soodne koht närilistele pesaehitamiseks lisa lähedale söödamaja sisse mürksööt.

Suvel kasutusel olnud tööriistad ja abivahendid vajavad enne hoiule panekut puhastamist ja hooldust. Kastmisvoolikud tuleb veest tühjaks lasta, vihmaveekogumise tünn tasub kummuli lükata. Katteloorid kuivatada ja kokku kerida ning erinevad tööriistad nagu saed, oksa- ja hekikäärid hooldusvahendiga puhastada ja õlitatuna hoiule panna.

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here