Talveks vastu varustus aiaomanikele

Tark aiapidaja paneb varakult valmis varustuse, millega suurema külma saabudes oma taimi kaitsta ja ulukeid eemale hoida. Parima valiku varustuse aiaomanikele enne talve saabumist leidsime Aednik24.ee e-poest ning rohkelt nõuandeid ja inspiratsiooni Horticom blogi postitustest SIIT.

Külmakaitse ja varjutuskangaste paigaldamine
Taimede soojaks talvekatteks on sobilikud nii kuuseoksad kui ka spetsiaalsed taimekaitse tarvikud pakasekaitsekangas ja talveloor. Alla kümne kraadise külmaga taimed veel kaitset ei vaja ning varasemalt kattes pigem tekib taimele umbne keskkond, mis soodustab mädanike ja hallitushaiguste teket.

Kui mulla pealmine kiht on juba külmunud, võib asuda katma. Juurte kaitseks lisa kuiva mulda, koorepuru, kuivi lehti, mida võiks olla 20-30 cm paksuselt ümber tüve. Enne taimedele talvekatete panekut kontrollige, kas teil on kodus piisav rotimürgivaru. Iga katte alla tuleks panna mõned palakesed mürkhõrgutisi, et närilised talvel taimedele liiga ei teeks.

Enne maa külmumist tuleb paigalda puude ümber tugikarkassid, millele hiljem kaitsev varjutuskangas peale laotada. Torka ümber põõsaste bambuskepid, puude ümber metallist taimetoed, et talviste külmade ja tuuliste ilmade ning lumelt kiirgava päiksekiirguse korral varjutuskangast peale laotada.

Varjutuskangaid kasutatakse enamasti just okaspuude varakevadise päikesepõletuse kaitseks. Varjutuskangas on peenest plastribast kootud tihe võrk, mis hajutab päikesekiirgust ja võrgu tekitatud varjus võra ei kuumene. Varjutamise korral väheneb vee aurumine ja okaste kuivamise oht on väiksem. Lisaks kaitseb tihe võrk ka tugeva tuule eest, mis võimendab miinuskraade ja võib tekitada tõsiseid külmakahjustusi. Olenevalt eesmärgist võib varjutuskanga peale panna ka enne lume saabumist, sest kui lumi on peal on seda juba keeruline teha. Lumeta talve osas paigaldatakse okaspuudele varjutuskangas alles jaanuari teises pooles, sest senikaua kasutab taim energiaks endiselt valgust.

Meeles peab pidama, et varjutuskangast ei tohi panna otse võrale, sest katte ja taime vahel peab õhk liikuda saama. Sellepärast ongi tugikarkass vajalik. Informatiivne lugemine varjutuskanga paigaldamisest on Horticom blogi postitusena leitav SIIT.

Ulukitevastane kaitse

Külmal ja lumerikkal talvel hakkavad jänesed, kitsed, hirved ja põdrad huvi tundma aedade vastu, sest looduses toidu leidmine on muutunud raskemaks. Eriti maitsevad neile noorte viljapuude peened oksad ja koor, aga suure näljaga kõlbavad ka muud puud-põõsad ning vaarikadki. Suure lumega ei kaitse aeda ka tara, sest kõrgelt hangelt on aiast võimalik üle hüpata.

Metsloomade jaoks on talumatult vastik lehk Plantskydd lahusel, mis on valmistatud loomsest proteiinist. Pulbrist valmistatud lahus lõhnab värske vere järgi. Metsamehed kasutavad seda vahendit noorte istandike kaitsmiseks, pritsides lahusega metsataimede latvu. Aednikud pintseldavad viljapuuaedades üle puude tüved ja oksad, lisavad vaarika okstesse vahendiga immutatud švammitükid. Vahend sobib koduaeda, et kaitsta ilu- ja tarbetaimi. Ökoloogilised ulukitõrjevahend Plantskydd on müügil aianduspoodides ja supermarketite aiaosakondades.

Meeldivat talveootust!

 

Varjutuskangas
Varjutuskangas

JÄTA OMA VASTUSES

Please enter your comment!
Please enter your name here